„Dyplomatyczna ratatouille” to literacka fascynująca podróż po ukrytych zakątkach Francji, gdzie każdy nowy smak, zapach i dźwięk odkrywają nieznane dotąd tajemnice i sprawiają, że czytelnik zakochuje się we Francji na nowo.
Ambasador, dyplomata Tomasz Orłowski i jego żona Aleksandra Orłowska, twórcy „Naszego zakochanego przewodnika po Francji”, powracają z nową, zmysłową ucztą literacką – „Dyplomatyczną ratatouille”. Tym razem zabierają czytelników w podróż pełną intensywnych smaków, aromatów i emocji, odkrywając kolejne francuskie skarby. Dla wielu czytelników pierwszy tom stał się niezastąpionym vademecum podróżniczym. Wielu z nich postanowiło zwiedzić Francję z książką w ręku, odkrywając mniej znane uliczki, rzadziej odwiedzane zabytki, a nawet planując całą trasę podróży. Inni, zainspirowani opisami, odwiedzali wspomniane restauracje i winiarnie, by osobiście doświadczyć niezapomnianych smaków i miejsc zachowanych w pamięci autorów.
Tomasz i Aleksandra Orłowscy otrzymali liczne prośby o kontynuację francuskiego cyklu, co zainspirowało ich do stworzenia drugiej części. Postanowili opowiedzieć o kolejnych, nieopisanych wcześniej miejscach i doświadczeniach związanych z Francją, a także przekazać piękno języka oraz bogactwo kultury francuskiej, z którą autorzy są emocjonalnie związani. Ambasador Francji Étienne de Poncins serdeczny przyjaciel Tomasza Orłowskiego uważa, że „Dyplomatyczna ratatouille” to pyszna, lekka, delikatna książka, którą należy delektować się powoli, jeśli to możliwe, popijając przy kominku kieliszek koniaku. Wprowadzi cię w wiele często mało znanych aspektów mojego kraju, Francji”.
Tomasz Orłowski, który posiada wrodzony dar obserwacji i interpretacji przez lata przemycał do swoich oficjalnych depesz dyplomatycznych subtelne niuanse francuskiej kultury, starając się uchwycić to, co ulotne – wyjątkowy charakter miejsc, esencję smaków i dźwięków, które tworzą niepowtarzalny obraz Francji. Jego żona z niezwykłą wrażliwością na piękno tego kraju wplata w tę opowieść artystyczną finezję, łącząc precyzję słów z subtelnością wspomnień, co tworzy zmysłowy portret Francji. Razem, niczym dwójka kucharzy mistrzowsko dobierających składniki, przygotowali literacką potrawę, która w każdym czytelniku budzi pragnienie wyruszenia w podróż pełną smaków, zapachów i wrażeń.
Autorzy zapraszają czytelników w podróż do Lyonu i Bretanii, wyjaśniają różnice między winnicami Burgundii i Bordeaux, prowadzą po nieznanych zakątkach Paryża, wdrapują się na najwyższy szczyt Francji, opowiadają o Francji zamorskiej, francuskich smakołykach i lokalnych targach: Stoiska targowe pysznią się bogactwem wszystkiego, co można uzyskać z mąki, jajek, ziemniaków, mięsa i masła w zupełnie nieumiarkowanych ilościach, a potem nadać jeszcze temu nazwy wymyślne, trudne do zapamiętania i podobne jedynie do egzotyki słów maoryskich jak z podpisów, którymi Gauguin opatrywał swoje obrazy zarówno z Pont-Aven, jak i z Tahiti. Polecają warte odwiedzenia muzea i zabytki rzadko odwiedzane przez turystów, kończąc – zgodnie z tradycją wyścigu kolarskiego Tour de France – na Polach Elizejskich. Poprzez język i narrację autorom udaje się oddać specyficzną atmosferę Francji, jednocześnie unikając powierzchowności i komunałów, podkreślając bogactwo oraz złożoność francuskiej kultury.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Tellus in metus vulputate eu scelerisque felis imperdiet proin. Non blandit massa enim nec dui nunc mattis enim. Vestibulum rhoncus est pellentesque elit ullamcorper dignissim. Nulla porttitor massa id neque aliquam vestibulum. Odio euismod lacinia at quis risus sed vulputate odio. Laoreet sit amet cursus sit amet dictum. Elementum curabitur vitae nunc sed velit dignissim. Pulvinar elementum integer enim neque volutpat ac tincidunt vitae. Elementum integer enim neque volutpat ac tincidunt vitae semper quis. Leo vel orci porta non.
Sledź nas na: