22 czerwca Ambasada Luksemburga w Warszawie uczciła Święto Narodowe Luksemburga przyjęciem zorganizowanym w ogrodzie ambasady. Wśród ponad 200 gości obecni byli Marszałek Senatu RP, członkowie Rządu RP, ambasadorowie, przedstawiciele luksembursko-polskiego środowiska biznesowego, a także przyjaciele ambasady.
W przemówieniu inauguracyjnym JE ambasador Paul Schmit podkreślił silne więzi między Luksemburgiem a Polską. Odnosząc się do stosunków dwustronnych z Polską, powiedział, że relacje te stopniowo rosły po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej i NATO. Zaznaczył, że stosunki gospodarcze są doskonałe, a Luksemburg pozostaje jednym z największych inwestorów zagranicznych w Polsce. Ambasador powtórzył również, że Luksemburg w pełni wspiera Ukrainę w walce z rosyjską agresją.
W swoim przemówieniu JE ambasador Paul Schmit podkreślił również znaczącą rolę stosunków gospodarczych między Polską i Luksemburgiem. Polska jest obecnie szóstym największym rynkiem Unii Europejskiej. Luksemburg natomiast, po Niemczech i Niderlandach, jest trzecim największym inwestorem w Polsce. Nieustannie rośnie zainteresowanie luksemburskich firm otwieraniem w Polsce zakładów produkcyjnych. Dawniej dominowały inwestycje kapitałowe.
Luksemburg znany jest przede wszystkim jako prężny ośrodek finansowy, który nieustannie jednak stara się dywersyfikować gospodarkę. Bogactwo kraju zostało zbudowane na metalurgii, co podkreślił ambasador w swoim przemówieniu. Wydobycie rud żelaza i produkcja stali rozpoczęły się na dobre w połowie XIX w. Do 1970 r. stanowiły filary rozwoju gospodarki Luksemburga. Jeszcze przed nadejściem kryzysu w roku 1970 rząd i politycy tego małego kraju zorientowali się, że monokultura gospodarcza jest zbyt ryzykowna i postawili także na rozwój sektora finansowego. Zwrócili się również ku innym dziedzinom gospodarki, takim jak przemysł satelitarny. Gdy przemysł metalurgiczny przeżywał zapaść, branża finansowa rozkwitała. Obecnie w Luksemburgu obok takich innowacyjnych sektorów jak ICT szybko rozwija się także przemysł kosmiczny. Polskie firmy wykazują duże zainteresowanie luksemburskimi projektami związanymi z kosmosem, w tym z przemysłem wydobywczym na asteroidach, ponieważ Polska ma dużo dłuższą tradycję badań kosmosu niż Luksemburg.
Odpowiada on już prawie za 3 proc. luksemburskiego PKB i to w tym obszarze szczególnie widoczna jest współpraca z Polską, informował JE Paul Schmit.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Tellus in metus vulputate eu scelerisque felis imperdiet proin. Non blandit massa enim nec dui nunc mattis enim. Vestibulum rhoncus est pellentesque elit ullamcorper dignissim. Nulla porttitor massa id neque aliquam vestibulum. Odio euismod lacinia at quis risus sed vulputate odio. Laoreet sit amet cursus sit amet dictum. Elementum curabitur vitae nunc sed velit dignissim. Pulvinar elementum integer enim neque volutpat ac tincidunt vitae. Elementum integer enim neque volutpat ac tincidunt vitae semper quis. Leo vel orci porta non.
Sledź nas na: