28 czerwca z okazji Święta Narodowego Mongolii – Naadam – obchodów 2233. rocznicy powstania Państwowości Mongolii, a także 818. rocznicy powstania Wielkiego Państwa Mongolskiego i 103. rocznicy Rewolucji Ludowej odbyło się przyjęcie w jednym z hoteli warszawskich.
Po powitaniu dostojnych gości JE Ambasador Dorj Barkhas przybliżył zebranym zwyczaje dotyczące mongolskiego festiwalu Naadam, mówiąc: Mongolski Naadam festiwal jest wyrazem dumnej historii, wspaniałej kultury i zwyczajów narodu mongolskiego. Podczas festiwalu Naadam odbywają się trzy rodzaje męskich zawodów: zapasy, łucznictwo i wyścigi konne. Na tydzień przed oficjalnymi obchodami tego święta Ambasada Mongolii zorganizowała festiwal otwarty dla wszystkich zainteresowanych w Parku Kultury Powsin, aby uczcić to święto i szerzyć kulturę mongolską w Polsce.
Następnie odniósł się do wydarzeń politycznych mających miejsce w jego kraju, ponieważ właśnie 28 czerwca, a więc w dniu, w którym odbywało się przyjęcie, w Mongolii trwają wybory parlamentarne. W związku z tym kilka dni temu Ambasada Mongolii z sukcesem zorganizowała wybory dla obywateli Mongolii mieszkających w Polsce w nowej siedzibie Ambasady Mongolii w Wilanowie.
Jego Ekscelencja Dorj Barkhas dodał także: Jestem głęboko przekonany, że niezależnie od wyników wyborów Mongolia pozostanie jednym z najbardziej demokratycznych krajów Azji, będzie nadal szybko się rozwijać, a także rozszerzać przyjazne stosunki i współpracę z Polską.
W dalszej części wystąpienia poinformował zebranych, że po czterech latach kończy swoją misję jako Ambasador Mongolii w Polsce, Ukrainie, Litwie i Łotwie i wraca na stałe do ojczyzny. W czasie tych czterech lat pełnienia misji w Polsce skupiał się głównie na poszerzaniu i wzmacnianiu relacji między obydwoma narodami i obywatelami, co jak dodał, stanowi podstawę stosunków między dwoma krajami.
Jego Ekscelencja Ambasador jest związany z Polską od 44 lat. Jego pierwsze wspomnienia sięgają wakacji, które spędził na obozie harcerskim w Chorzowie w 1980 r. 35 lat swojego życia poświęcił na rzecz rozwoju stosunków mongolsko-polskich, które rozwijały się pomyślnie we wszystkich dziedzinach, m.in. doszło do wizyty Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Mongolii w 2023 r. Odbyły się także inne wizyty na wysokim szczeblu. Pan Ambasador zainicjował także wiele innych wydarzeń dyplomatycznych i kulturalnych, które świadczą o bliskich stosunkach obu krajów. Powołane zostały dwie Rady przy Ambasadorze Mongolii w Polsce: Rada Naukowców oraz Rada Twórców i Podróżników. Ostatnio także mianowani zostali dwaj konsule honorowi – jeden w Katowicach, drugi w Białymstoku.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Tellus in metus vulputate eu scelerisque felis imperdiet proin. Non blandit massa enim nec dui nunc mattis enim. Vestibulum rhoncus est pellentesque elit ullamcorper dignissim. Nulla porttitor massa id neque aliquam vestibulum. Odio euismod lacinia at quis risus sed vulputate odio. Laoreet sit amet cursus sit amet dictum. Elementum curabitur vitae nunc sed velit dignissim. Pulvinar elementum integer enim neque volutpat ac tincidunt vitae. Elementum integer enim neque volutpat ac tincidunt vitae semper quis. Leo vel orci porta non.
Sledź nas na: