Z okazji 64. Dnia Niepodległości i 34. Dnia Wyzwolenia Kuwejtu Ambasador Państwa Kuwejt JE Saad Abdulaziz Almehaini zaprosił gości na przyjęcie.
Gościem honorowym uroczystości był sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Andrzej Szejna. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Sejmu RP, korpusu dyplomatycznego, przedstawiciele sektora biznesowego, akademickiego i kulturalnego związanego z Kuwejtem.
Uroczystość rozpoczęła się od wysłuchania hymnu Państwa Kuwejt oraz hymnu Rzeczypospolitej Polskiej.
Jego Ekscelencja Saad Abdulaziz Almehaini podziękował gościom za udział w przyjęciu. Wspomniał także o tradycji obchodów świąt w swoim kraju. Luty to miesiąc świąt narodowych, obchodów rocznic, festynów oraz wydarzeń kulturalnych i muzycznych dla Państwa Kuwejt. Jego Ekscelencja wyraził nadzieję, że w przyszłości goście przyjęcia będą mieli okazję odwiedzić Państwo Kuwejt w tym czasie, aby móc wspólnie razem z jego mieszkańcami świętować ważne rocznice.
W dalszej części wystąpienia odniósł się do relacji dyplomatycznych łączących oba narody, mówiąc:
– Jestem przepełniony wielką radością, że mogę dziś stanąć przed wami, reprezentując mój kraj i starając się wzmocnić relacje, które łączą nasze dwa zaprzyjaźnione narody. Relacje te, trwające ponad 63 lata, są najstarszymi tego rodzaju wśród krajów Rady Współpracy Zatoki Perskiej. Obejmują one różne aspekty współpracy, dodatkowo wzmocnione umowami i protokołami ustaleń podpisanymi między naszymi stronami. Jestem zobowiązany przypomnieć, w kontekście tych silnych relacji, szacowną rolę, jaką Polska odegrała podczas wojny w Zatoce Perskiej, uczestnicząc wraz z siłami międzynarodowej koalicji w obronie Państwa Kuwejt i przywracając jego międzynarodową legitymację w 1991 roku. Był to dzień, którego Kuwejtczycy nigdy nie zapomną, kiedy zaprzyjaźnione narody i społeczność międzynarodowa stanęły po ich stronie i wsparły ich.
W końcowej części przemówienia wskazał na wiele wspólnych cech łączących oba kraje, a następnie nakreślił możliwości stające przed nimi.
– Państwo Kuwejt i Rzeczpospolita Polska mogą wykorzystać swoje zasoby i energię w rozwoju i dobrobycie, aby służyć ludziom obu narodów. W nadchodzącej fazie zdajemy sobie sprawę i identyfikujemy znaczenie wzmocnienia współpracy w dziedzinie gospodarczej, technologicznej, rolniczej i wojskowej. Naszym obowiązkiem wynikającym z odpowiedzialności, którą ponosimy, jest, aby te obszary były punktami centralnymi naszej współpracy. Dlatego też, aby móc je osiągnąć, zabiegamy o wsparcie urzędników w obu krajach. To są nasze cele, do których dążymy podczas naszej kadencji w Rzeczypospolitej Polskiej.
Po przemówieniu Ambasador Kuwejtu J.E. Saad Almehaini wręczył Andrzejowi Szejnie, sekretarzowi stanu w MSZ podarunek w postaci figury sokoła. To piękny gest, który podkreśla nie tylko symbolikę, ale i głęboką więź kulturową i historyczną łączącą Polskę i Kuweit. Sokół znajduje się w godle Państwa Kuwejtu. Wśród Arabów symbolizuje surowość, inteligencję, siłę i odwagę. Jest to ptak o bystrym wzroku, szybkich ruchach, jasnych decyzjach. To cechy synów pustyni. Państwo Kuwejt przyjmuje sokoła jako swój emblemat jako część cech, które posiadają jego obywatele.
Na zakończenie tego wyjątkowego wieczoru Jego Ekscelencja Ambasador zaprosił gości do wspólnego świętowania, dzieląc się radością z okazji Dnia Niepodległości. W atmosferze serdeczności goście mieli okazję kosztować tradycyjnych smakołyków kuwejckich, które stanowiły prawdziwą ucztę dla podniebienia. Wspaniała dekoracja kwiatowa, która zdobiła salę, stanowiła doskonałe tło dla całego wydarzenia, wprowadzając wyjątkowy klimat spotkania.
Ada Krzewicka
Sledź nas na: