Z okazji Święta Narodowego Republiki Bułgarii oraz Dnia Wyzwolenia JE Ambasador Margarita Ganeva 11 marca 2025 r. zaprosiła gości na koncert zespołu Globalkan do Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Uroczystość rozpoczęła się od wysłuchania hymnu narodowego Republiki Bułgarii i Polski. Po serdecznym powitaniu gości JE Ambasador Margarita Ganeva powiedziała:
– W historii Bułgarii data 3 marca 1878 r. to synonim najcenniejszej rzeczy, o którą nasz naród zabiegał przez prawie pięć wieków – wolność. Od tego momentu Bułgaria znów się podniosła i zajęła ponownie swoje miejsce jako kraj na geograficznej i politycznej mapie świata. (…) Pojawiając się znowu na mapie Europy, aby kontynuować swoją trzynastowieczną historię, Bułgaria ponownie otworzyła drogę do swojej nowoczesnej konstrukcji jako suwerennego państwa, którego cel został zdefiniowany przez Wasyla Lewskiego – Apostoła Wolności: Bycie równym z innymi narodami europejskimi zależy od naszych własnych wspólnych wysiłków!
Jej Ekscelencja Ambasador podkreśliła również fakt, że Bułgaria i Polska mają podobnie trudne losy historyczne, przechodząc przez setki lat heroicznej walki o wolność, samostanowienie i demokrację. Następnie omówiła sprawy bieżące, mówiąc, że głównym celem bułgarskiej polityki zagranicznej jest zagwarantowanie promocji i ochrony praw człowieka. Bułgaria jest obecnie członkiem trzech ważnych organów ONZ:
Rady Wykonawczej UNICEF i Rady Wykonawczej UN Women na lata 2023–2025, co się przyczynia do długoterminowego zaangażowania Bułgarii w poszanowanie, promowanie i przestrzeganie praw każdego dziecka i każdej kobiety do godnego życia.
Rady Praw Człowieka ONZ na lata 2024–2026, gdzie aktywnie współpracuje ze wszystkimi państwami i zainteresowanymi stronami w celu zapewnienia szerokiego wsparcia i skutecznego wdrażania praw człowieka jako uniwersalnych, niepodzielnych, współzależnych i wzajemnie powiązanych.
Zaznaczyła także, że tym, co jest najcenniejsze dla każdego narodu, to jego wolność i niepodległość, które pozostają wiecznymi uniwersalnymi wartościami. Wspomniała również o Ukrainie, mówiąc, że na początku marca w Brukseli premier Rosen Żelezkow potwierdził bułgarskie poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Jako sojusznicy i partnerzy w UE i NATO Bułgaria i Polska zadeklarowały swoje dalsze zaangażowanie w pomoc Ukrainie, także w osiągnięcie sprawiedliwego pokoju, który jest możliwy tylko przy udziale Unii Europejskiej i Ukrainy w negocjacjach pokojowych.
Pani Ambasador Margarita Ganeva podkreśliła, że Polska i Bułgaria cieszą się dobrym poziomem dwustronnych stosunków politycznych, opartych na wspólnych wartościach i zobowiązaniach krajów jako sojuszników i partnerów w UE i NATO.
W ostatnich latach dwustronny dialog między państwami koncentrował się na dalszym rozwoju korzystnej dla obu stron współpracy w wielu obszarach: gospodarki, inwestycji, energetyki, klimatu, dwustronnej współpracy w dziedzinie innowacji, branży IT oraz rozwoju startupów i ekosystemów w obu krajach. Rok 2024 okazał się kolejnym rekordem wzrostu i wartości wymiany handlowej między Polską a Bułgarią, przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowych proporcji między importem a eksportem. Według polskich statystyk, wymiana handlowa między oboma krajami w ubiegłym roku osiągnęła prawie 5 mld euro (dla porównania w 2021 r. wyniosła 2,3 mld), a eksport Bułgarii do Polski przekroczył 2,7 mld euro (dla porównania w 2021 r. wyniósł 1,5 mld euro).
Bułgaria nadal przyczynia się do zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności w regionie Morza Czarnego, wzmacniając swoje zdolności obronne. Współpraca między przemysłami obronnymi obu krajów pogłębia się. Bułgaria i Polska znajdują się w strategicznie ważnych miejscach w Europie – połączenia na osi północ-południe między Bałtykiem a Morzem Czarnym. Budowa stabilnej infrastruktury, energetyki i obiektów obronnych zagwarantuje większe bezpieczeństwo dla całej UE.
Polska jest dla Bułgarii jednym z najważniejszych rynków turystycznych. Jej Ekscelencja Ambasador wyraziła wielkie zadowolenie, że polscy obywatele dobrze się czują w Bułgarii, co widać po rosnącej z roku na rok liczbie turystów. W 2024 r. według wstępnych danych Bułgarię odwiedziło 478 tysięcy obywateli polskich, z czego ponad dwie trzecie w celach turystycznych. Przyczynia się do tego coraz większa liczba połączeń lotniczych. Łączność Polski z Bułgarią zapewnia obecnie 13 polskich lotnisk.
Na zakończenie przemówienia Pani Ambasador wyraziła głęboką wdzięczność Konsulom Honorowym Republiki Bułgarii w Polsce za ich aktywny wkład w promocję wzajemnie korzystnej współpracy między obydwoma narodami, promocję bułgarskiej kultury, turystyki i rozwoju i wzajemnej wymiany gospodarczej.
Swoje wystąpienie zakończyła niezwykle istotnym w dzisiejszych czasach przesłaniem: Razem możemy więcej w naszym wspólnym europejskim domu!
Gościem honorowym wydarzenia była podsekretarz stanu Henryka Mościcka-Dendys, która zabierając głos, wskazała na dobre relacje łączące oba kraje, jak również znaczenie pokoju i jedności Europy w obliczu konfliktu w Ukrainie, który ma szerokie konsekwencje dla stabilności Europy. Minister Mościcka powiedziała m.in.:
– Cieszę się, że mogę wspólnie z Państwem świętować Bułgarskie Święto Narodowe i Dzień Wyzwolenia. Dziękuję bardzo za miłe słowa Pani Ambasador o polsko-bułgarskiej przyjaźni i współpracy, które mogę z tego miejsca potwierdzić. Jednak te dzisiejsze obchody przypominają nam również o znaczeniu wolności. Polska i Bułgaria znają jej cenę i znaczenie walki o niepodległość. (…). Jesteśmy głęboko przekonani, że obrona wolności i suwerenności przed zagrożeniami zewnętrznymi jest nie tylko obowiązkiem wobec historii, ale także wobec przyszłych pokoleń. A dziś, w obliczu bezprecedensowej agresji Rosji na Ukrainę, pojęcia wolność, jedność i solidarność stają się jeszcze ważniejsze. Szanowni Państwo, dziś, gdy bezpieczeństwo Europy jest zagrożone, musimy wspólnie podjąć odważne i skuteczne działania w imię europejskiej wspólnoty!
Uroczystość uświetnił koncert bułgarskiego zespołu GLOBALKAN, który połączył bułgarskie metrum 7/8 lub 11/8 z harmonią jazzową, zestawiając z improwizacją na tradycyjnych instrumentach, takich jak: kawał, tamburyn, bęben, tworząc niepowtarzalną atmosferę koncertu. Ich muzyka – pełna energii i emocji z jazzowymi występami z bogatymi oryginalnymi aranżacjami – była prawdziwą ucztą dla miłośników improwizacji. Podczas koncertu zespół tworzył przestrzeń, w której każdy instrument miał szansę zabłysnąć. Pod koniec wieczoru muzycy zaprezentowali niezwykły pokaz umiejętności gry na bębnie.
– Wszyscy lubimy łączyć nasze „niedwudzielne” lub „niezwyczajne” rytmy z jazzem, a publiczność, szczególnie ta międzynarodowa, uwielbia to – mówił po koncercie założyciel grupy Nedyalko.
Koncert zespołu GLOBALKAN uświetnił celebrację narodowego święta Bułgarów oraz wszystkich miłośników bułgarskiej kultury.
Ada Krzewicka
Sledź nas na: