W ramach Tygodnia Kuchni Tureckiej, na całym świecie w dniach od 21 do 27 maja 2024 roku celebrowane jest bogactwo kultury gastronomicznej Anatolii, które jest pełne smaków i tradycji. W pierwszym dniu tygodnia kuchni tureckiej JE Rauf Alp Denktaş Ambasador Turcji w Polsce wraz z małżonką zaprosił gości na lunch połączony z warsztatami kulinarnymi do swojego ogrodu przy rezydencji by opowiedzieć o kuchni tureckiej i zaprezentować menu prosto z regionu Morza Egejskiego.
W ostatnich dniach maja nie tylko Warszawa, ale również cały świat poznał bogactwo kulinarnych tradycji Anatolii podczas corocznego Tygodnia Kuchni Tureckiej. Tegoroczna edycja, już trzecia z rzędu, przyniosła ze sobą aromaty i smaki prosto z regionu Morza Egejskiego, znanego z obfitości warzyw, owoców morza oraz wybornej oliwy i win. Organizatorami wydarzenia były przedstawicielstwa Republiki Turcji za granicą, które przygotowały eventy oraz kampanie w mediach społecznościowych, aby przybliżyć światu bogactwo kultury gastronomicznej Anatolii.
Malownicze wybrzeże Morza Egejskiego, gdzie błękit nieba spotyka się z głęboką zielenią oliwnych gajów, stało się inspiracją dla tegorocznego menu. Rozległe pola uprawne, pachnące świeżymi ziołami oraz soczyste, dojrzewające w słońcu warzywa tworzyły bazę wielu potraw. Od wieków oliwa z oliwek z tego regionu uważana jest za sekret długowieczności. Ma prozdrowotne właściwości, zawiera antyoksydanty i zdrowe tłuszcze, zostały docenione nawet przez UNESCO, które w 2010 r. uznało dietę śródziemnomorską za niematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości. Właśnie ta oliwa, tłoczona tradycyjnymi metodami z wielowiekowych drzew, nadawała potrawom niepowtarzalny smak i aromat, będąc podstawowym składnikiem większości serwowanych dań.
Podczas kulinarnego wydarzenia, odbywającego się w duchu zero waste i zrównoważonej gastronomii, przenieśliśmy się do krainy smaków, tradycji i historii, korzystając z pełni tureckich darów natury. Smakosze i wielbiciele kuchni tego regionu mieli okazję skosztować wyjątkowych potraw, takich jak mücver, czyli chrupiące placuszki z cukinii, czy też faszerowane papryki z oliwą z oliwek. Menu obfitowało w różnorodne dania: od zupy tarhana, przez puree z fasoli fava, po izmirskie kotleciki. Każde danie stanowiło symfonię smaków, które oddawały esencję egejskiej kuchni – świeżość warzyw, bogactwo oliwy i delikatność owoców morza.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Tellus in metus vulputate eu scelerisque felis imperdiet proin. Non blandit massa enim nec dui nunc mattis enim. Vestibulum rhoncus est pellentesque elit ullamcorper dignissim. Nulla porttitor massa id neque aliquam vestibulum. Odio euismod lacinia at quis risus sed vulputate odio. Laoreet sit amet cursus sit amet dictum. Elementum curabitur vitae nunc sed velit dignissim. Pulvinar elementum integer enim neque volutpat ac tincidunt vitae. Elementum integer enim neque volutpat ac tincidunt vitae semper quis. Leo vel orci porta non.
Sledź nas na: