– Mam dziś zaszczyt i przyjemność powitać Państwa w Ambasadzie Wielkiego Księstwa Luksemburga w Warszawie, aby wspólnie celebrować Dzień Narodowy Luksemburga. Jest to doskonała okazja do świętowania przyjaźni między naszymi państwami, a także możliwość przypomnienia działań, które podejmowaliśmy przez miniony rok – tak rozpoczął swoje wystąpienie JE Ambasador Wielkiego Księstwa Luksemburga w Polsce Paul Schmit.
W swoim przemówieniu JE Ambasador odniósł się do wojny na Ukrainie, mówiąc: Wytrwałość i odwaga Ukrainy powinny być przykładem dla nas wszystkich i przypominać nam o nieodłącznych wartościach, które wszyscy cenimy – wolności, suwerenności i praworządności.
Dodał także: Niczym niesprowokowana i nieuzasadniona agresja Rosji przeciwko Ukrainie jest całkowitym pogwałceniem prawa międzynarodowego, które powoduje zagrożenie dla całej sytuacji bezpieczeństwa w Europie. Nie tak dawno mój premier Luc Frieden powiedział: „Luksemburg stoi po stronie Ukrainy i będzie nadal zapewniał wsparcie polityczne i finansowe, a także pomoc wojskową i humanitarną”. Nasza jedność w Unii Europejskiej i NATO musi trwać. Dlatego też cieszę się, że nasi premierzy spotkali się w tym roku już dwukrotnie. Premier Luc Frieden przyjechał do Polski w kwietniu, a premier Donald Tusk odwiedził Luksemburg dwa dni temu.
Następnie JE Ambasador poruszył kwestie dotyczące przyszłości Unii Europejskiej i roli jaką odgrywa Luksemburg oraz Polska w kształtowaniu wizji Europy. Zdaniem Ambasadora październikowe wybory w Luksemburgu, które się odbyły tydzień przed wyborami w Polsce, pokazały wiarę jego kraju w przyszłość Unii Europejskiej i odnowiły mandat Luksemburga do kontynuowania drogi w kierunku innowacji, integracji i zrównoważonego rozwoju. W Polsce, gdzie również doszło do zmiany rządu, wyniki wyborów podkreśliły polskie zaangażowanie w procesy demokratyczne i przygotowały grunt pod istotne inicjatywy, które niewątpliwie wpłyną na Unię Europejską i jej wspólne cele. Ambasador Schmit wyraził także przekonanie, że nadchodząca polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej zaproponuje wiele interesujących perspektyw i życzył Polsce powodzenia.
W dalszej części przemówieniu Ambasador Schmit podkreślił również znaczącą rolę stosunków gospodarczych między Polską i Luksemburgiem. Odkąd Polska przystąpiła do NATO i Unii Europejskiej, 25 i 20 lat temu, stosunki dwustronne między krajami rozwijają się konsekwentnie.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Tellus in metus vulputate eu scelerisque felis imperdiet proin. Non blandit massa enim nec dui nunc mattis enim. Vestibulum rhoncus est pellentesque elit ullamcorper dignissim. Nulla porttitor massa id neque aliquam vestibulum. Odio euismod lacinia at quis risus sed vulputate odio. Laoreet sit amet cursus sit amet dictum. Elementum curabitur vitae nunc sed velit dignissim. Pulvinar elementum integer enim neque volutpat ac tincidunt vitae. Elementum integer enim neque volutpat ac tincidunt vitae semper quis. Leo vel orci porta non.
Sledź nas na: