W Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie 27 listopada 2023 r. ambasada Królestwa Tajlandii zorganizowała przyjęcie z okazji Dnia Niepodległości.
Spotkanie otworzyło przemówienie JE Urasy Mongkolnavin Ambasador Królestwa Tajlandii. Pani Ambasador po powitaniu dostojnych gości powiedziała:
Nasze Święto Narodowe, które przypada na 5 grudnia, jest rocznicą urodzin Jego Wysokości Króla Bhumibola Adulyadeja Wielkiego i Dniem Ojca Tajlandii. Jego 70-letnie panowanie było jednym z najdłuższych w historii, a jego praca dotknęła miliony ludzi, nie tylko Tajów, ale także ludzi na całym świecie.
Jednym z dziedzictw Jego Królewskiej Mości była filozofia „Filozofia Gospodarki Dostatku” lub SEP, która skierowała Tajlandię na lepszą ścieżkę zrównoważonego rozwoju. Filozofia Gospodarki Dostatku (SEP) nadal jest światłem przewodnim dla osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) w Tajlandii i ram naszej międzynarodowej współpracy rozwojowej z partnerami na całym świecie poprzez nasze projekty partnerskie SEP for SDGs. SEP został również zatwierdzony przez Organizację Narodów Zjednoczonych jako alternatywne podejście do osiągnięcia Agendy ONZ na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 i Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs).
Następnie JE Ambasador skupiła się na omówieniu stosunków dwustronnych między Tajlandią a Polską, w ubiegłym roku minęła bowiem 50. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Tajlandią a Polską. Wspomniała, że w ciągu pierwszej połowy tego stulecia relacje pomiędzy naszymi krajami dojrzały i rozkwitły. W marcu tego roku Waldemar Kraska, przewodniczący Polsko-Tajlandzkiej Grupy Parlamentarnej, wraz z członkami Grupy udał się do Tajlandii, aby omówić sposoby wzmocnienia współpracy w zakresie rozwoju gospodarczego, edukacji, turystyki i zdrowia publicznego. Ambasador wspomniała także, że obecnie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Tajlandii i Polski współpracują nad planowaniem kolejnego politycznego spotkania konsultacyjnego, które się odbędzie w Tajlandii w pierwszej połowie 2024 r., z naciskiem na współpracę gospodarczą i organizację forum biznesowego w celu promowania współpracy handlowej i inwestycyjnej między naszymi krajami.
Dodała, że Polska jest największym partnerem handlowym Tajlandii w Europie Środkowej. Z kolei Tajlandia jest trzecim największym partnerem handlowym Polski w Azji Południowo-Wschodniej. Dwustronna wymiana handlowa między naszymi krajami przekroczyła miliard USD i obejmuje różne sektory, m.in. żywność, IT, sprzęt medyczny i transformację cyfrową.
Następnie Pani Ambasador powiedziała, że okres po epidemii Covid-19 przyniósł nowe globalne wyzwania w wielu obszarach. Zapewniła, że Tajlandia jest gotowa rozszerzyć współpracę z Polską, aby wspólnie sprostać tym wyzwaniom. Dodała także, że polityczne spotkanie konsultacyjne, które ma się odbyć w 2024 r., będzie platformą dla Tajlandii i Polski do podsumowania dotychczasowej współpracy i dalszej dyskusji w celu zaplanowania nowych kierunków rozwoju, który doprowadzi do wzmocnienia wzajemnych interesów obu krajów.
Ponadto podkreśliła, że Polska jest jednym z pierwszych krajów Unii Europejskiej, które ratyfikowały umowę o partnerstwie i współpracy między UE a Tajlandią. Jej kraj bardzo docenia ten fakt, traktując go jako przyjazny gest wzajemnego wsparcia i gotowość do dalszej współpracy.
JE Ambasador powiedziała:
Postrzegamy Polskę jako kraj o wielkim potencjale i aktywnej roli na arenie międzynarodowej. Teraz nasze dwa kraje zgodziły się zwiększyć dynamikę naszych relacji. Biorąc pod uwagę te zachęcające elementy, wraz z determinacją nowego rządu Tajlandii, aby realizować proaktywne i przyszłościowe podejście do zwiększenia współpracy gospodarczej z naszymi przyjaciółmi i odgrywania bardziej kreatywnych ról na arenie międzynarodowej, jestem głęboko przekonana, że obie strony powinny połączyć siły w wyznaczaniu kierunku partnerstwa i współpracy, która prowadzi do wzrostu dobrobytu naszych krajów i narodów w nadchodzących latach.
W przyjęciu wzięli udział przedstawicie korpusu dyplomatycznego, polskich urzędów państwowych, przedstawiciele biznesu oraz przyjaciele ambasady. Na uroczystości zgromadziło się kilkaset osób.
Część oficjalną przyjęcia uświetnił koncert pianistyczny, a także występ tajskiego zespołu tanecznego Thai Dance Troupe z Bangkok Metropolitan Administration, którzy przedstawili trzy tajskie tańce. Pierwszy z nich to „Sad Chatri”, który jest pierwotnie tańcem preludium do teatru Chatri, najstarszego ludowego stylu tajskiej klasycznej dramy tanecznej. Drugi to sztuka walki i sport walki w wykonaniu grupy „Muaythai”, która wywodzi się ze starożytnej taktyki bitewnej armii syjamskiej (lub tajskiej). Trzeci to „Bangkok Muang Fa Amon Dance”. Jest to współczesny taniec inspirowany mottem Bangkoku.
Gościom przyjęcia występ tajskich artystów bardzo się podobał. Część z nich próbowała uwiecznić występy, robiąc pamiątkowe zdjęcia lub nagrywając krótkie filmiki w telefonach. Po wyjątkowo widowiskowej części artystycznej goście zostali zaproszeni na poczęstunek doskonałej kuchni tajskiej. Kuchnia tajska ma w Polsce wielu zwolenników i nie ma co się dziwić, ponieważ podobnie jak występy artystów zachwyciła swoim smakiem gości.
Ada Krzewicka
Sledź nas na: