Arabia Saudyjska obchodzi swój dzień narodowy 23 września każdego roku, upamiętniając zjednoczenie i ustanowienie Królestwa, jakie znamy obecnie. Jednak historia Dnia Założenia sięga trzech wieków wstecz, kiedy to w 1727 r. powstało pierwsze państwo Saudów pod przewodnictwem Imama Muhammada bin Sauda.
Z tej okazji 26 września br. JE Ambasador Saad Saleh Alsaleh wraz z małżonką wydali uroczyste przyjęcie w hotelu Sheraton w Warszawie.
Przybywających gości witali gospodarze – mężczyźni ubrani w narodowe stroje, których najważniejszym elementem jest biały thob (zwany w niektórych innych krajach arabskich galabiją). Jest to rodzaj długiej do ziemi tuniki, na głowie zaś mieli ghutrę, czyli trójkątną chustę w biało-czerwoną kratkę. Ghutra nie zsuwa się z głowy, gdyż jest umocowana przez agal, czyli krążek z gęsto tkanego koziego włosia.
Wśród gości uroczystości byli szefowie misji dyplomatycznych akredytowanych w RP, przedstawiciele urzędów państwowych i przedstawiciele ambasady.
Przyjęcie otworzyło przemówienie JE Ambasadora Saad Saleh Alsaleh. Oto jego fragment:
Królestwo Arabii Saudyjskiej przechodzi potężny rozwój we wszystkich dziedzinach pod przywództwem Strażnika Dwóch Świętych Meczetów, Króla Salmana bin Abdulaziza Al Sauda (niech Bóg ma Go w swojej opiece). Wizja 2030, przedstawiona przez Jego Królewską Wysokość Księcia Mohammeda bin Salmana bin Abdulaziza Al Sauda, następcę tronu oraz premiera (niech Bóg ma Go w swojej opiece) silnie aspiruje do zrealizowania wzniosłych koncepcji i projektów, które przeniosą Królestwo Arabii Saudyjskiej w stronę zróżnicowanej gospodarki i wzmocnią jej pozycję jako światowego lidera w ramach członkostwa w grupie G20.
Realizacja wizji zwiększy również efektywność czynnika ludzkiego, jakość życia i dbałość o środowisko dla osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju. Mamy wysokie ambicje, takie jak np. kandydowanie na gospodarza Expo 2030, i dzięki nim staramy się osiągnąć jedną z najbardziej zaawansowanych pozycji na świecie, tak abyśmy mogli wspólnie celebrować osiągnięcie celów Saudyjskiej Wizji 2030.
Cieszymy się również, że nasi polscy przyjaciele wnieśli tak ogromny wkład w realizację programów
i projektów zawartych w Wizji 2030. Potwierdza on głębię partnerstwa oraz przyjaznych relacji panujących między Królestwem Arabii Saudyjskiej a Polską; pomiędzy państwami, które odnotowują stały rozwój realizujący nasze wspólne interesy. Nasze zaprzyjaźnione kraje mają również w planach realizację wielu wspólnych koncepcji oraz projektów współpracy. Wyrażamy głęboką nadzieję, że zostaną one wkrótce zrealizowane, co otworzyłoby szerokie perspektywy w stosunkach dwustronnych obu krajów.
Wymiana handlowa między Królestwem a Polską stale się rozwija, a jej wolumen w roku 2022 sięgnął około 8 miliardów dolarów, przy czym eksport z Królestwa do Polski wyniósł 7 miliardów dolarów, a z Polski do Królestwa 1 miliard dolarów.
W umocnieniu relacji między naszymi krajami ważną rolę odegrały również oficjalne wizyty z ramienia obu stron, z których najważniejszą była wizyta Premiera RP Mateusza Morawieckiego w Arabii Saudyjskiej w marcu bieżącego roku, oraz spotkanie z Jego Królewską Wysokością Księciem Mohammedem bin Salmanem bin Abdulazizem Al Saudem, następcą tronu i premierem Arabii Saudyjskiej, podczas którego omówiono panujące stosunki bilateralne między obydwoma krajami oraz możliwości zwiększenia współpracy dwustronnej w różnych dziedzinach.
W czerwcu tego roku w Rijadzie odbyło się posiedzenie IV sesji Polsko-Saudyjskiej Komisji ds.
Współpracy Dwustronnej, podczas którego zacieśniono kooperację między Królestwem Arabii Saudyjskiej a Rzeczpospolitą Polską w obszarach obronności, energetyki, edukacji, handlu, inwestycji, wody, rolnictwa, żywności i transportu oraz dyskutowano o zagadnieniach dotyczących kultury
i turystyki.
Na zakończenie przemówienia JE Ambasador Saad Saleh Alsaleh zaprosił gości do udziału w uroczystości oraz podziękował pracownikom ambasady za organizację spotkania.
Po części oficjalnej goście wysłuchali saudyjskiej muzyki na żywo w wykonaniu zespołu PM Band. Ciekawym elementem wydarzenia była kaligrafia z Arabii Saudyjskiej w wykonaniu Saudyjczyka, który na zamówienie gości grawerował imiona na specjalnych tabliczkach, oraz pani, która ozdabiała henną dłonie chętnym gościom. Organizatorzy uroczystości rozstawili także tradycyjny namiot beduiński z dekoracjami.
Rozmowom i świętowaniu nie było końca.
Ada Krzewicka
Sledź nas na: