14 września 2023 r. JE Ambasador Juan Sandoval Mendiolea przewodniczył w Warszawie obchodom 213. rocznicy walki o niepodległość Meksyku oraz ceremonii Grito, w której wzięło udział ponad 600 uczestników. W tym roku przypada również 95. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Meksykiem.
Uroczystość zorganizowaną w fortecy przy ulicy Zakroczymskiej otworzyło przemówienie
JE Ambasadora Meksyku w Polsce Juana Sandovala Mendiolea, który z okazji przypadającej rocznicy skupił się na przedstawieniu stosunków dyplomatycznych i rozwoju dwustronnej współpracy między Meksykiem i Polską. Ambasador podkreślił również stały wzrost wymiany gospodarczej pomiędzy obydwoma krajami. Następnie licznie zebrani goście wysłuchali przemówienia Wojciecha Gerwela podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP, który m.in. podkreślił znaczącą rolę Meksyku w wymianie gospodarczej z Polską.
W przyjęciu wzięło udział wielu przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, polscy urzędnicy państwowi, przedstawiciele sektora biznesowego, instytucji edukacyjnych i kulturalnych oraz licznie zgromadzona meksykańska społeczność mieszkająca w Polsce.
Punktem kulminacyjnym wydarzenia był okrzyk niepodległości GRITO DE INDPENCIA w wykonaniu ambasadora Meksyku. Był to wzruszający moment, w którym ambasador machał flagą Meksyku. W tej samej chwili rozległo się bicie dzwonu i wznoszono okrzyki VIVA MEXICO!
Ten symboliczny zwyczaj towarzyszy Meksykanom od 1810 r., kiedy to Migiel Hidalgo y Costilla, ksiądz z Dolores koło Guanajuato, biciem w dzwony wzywał Meksykanów do walki o niepodległość kraju przeciw Hiszpanii. W ten sposób rozpoczął się zryw narodowy z Hidalgo jako przywódcą. Walki trwały dziesięć lat do roku 1821, kiedy Meksyk uzyskał pełną niepodległość.
Na pamiątkę tych wydarzeń co roku 15 września Meksykanie obchodzą Święto Niepodległości, a w stolicy kraju Mexico City o godz. 22.00 prezydent kraju pojawia się na balkonie Placio Nacional, by wznieść okrzyk wolności. Następnie wszyscy śpiewają hymn narodowy. Nie może zabraknąć także pokazu fajerwerków. Co prawda, na uroczystości w Warszawie nie było fajerwerków, ale goście wydarzenia pochłonięci byli całkowicie obserwowaniem ceremonii GRITO, by następnie rozpocząć zabawę przy meksykańskiej muzyce. Artyści zaprezentowali gościom popularne pieśni i tańce narodowe. Muzyce, tańcom i śpiewom nie było końca. Dużą atrakcją wieczoru była także możliwość skosztowania doskonałej kuchni meksykańskiej, która jako pierwsza została wpisana na listę kulinarnego dziedzictwa UNESCO.
W tym dniu cała forteca przystrojona została flagami i dekoracjami w barwach narodowych Meksyku: zieleni, bieli i czerwieni.
Ada Krzewicka
Sledź nas na: