Z okazji 64. rocznicy odzyskania niepodległości przez Demokratyczną Republikę Konga w dniu 28 czerwca odbyło się przyjęcie w ogrodach rezydencji. Wzięli w nim udział: przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przedstawiciele Parlamentu RP, członkowie korpusu dyplomatycznego, członkowie organizacji międzynarodowych oraz wielu innych znamienitych gości.
Pani Clémentine Shakembo Kamanga, Ambasador Demokratycznej Republiki Konga w Polsce, po powitaniu gości przedstawiła krótko historię jej kraju, mówiąc: Demokratyczna Republika Konga leży w samym centrum kontynentu afrykańskiego. Jej powierzchnia zajmuje 2 345 410 km2, stanowiąc niemal subkontynent. Kraj ma charakter wyjątkowy. Z chwilą uzyskania niepodległości został nazwany Demokratyczną Republiką Konga. Następnie, na 32 lata, został przemianowany na Republikę Zairu, by w 1997 roku powrócić do pierwotnej nazwy Demokratyczna Republika Konga. Od 1960 roku dewizą jest jedność i integralność kraju, rozwój narodu i utrzymywanie dobrych stosunków z krajami i przyjaciółmi na całym świecie.
Nakreśliła również obecną sytuację polityczną w Demokratycznej Republice Konga, gdzie właśnie dobiegł końca proces wyborczy, który rozpoczął się w grudniu 2023 r., a zakończył 12 czerwca 2024 r. Wydawać się może, że trwał długo, ale taka jest specyfika kraju liczącego 110 milionów mieszkańców i 41 milionów wyborców, gdzie do wyborów prezydenckich zgłosiło się 21 kandydatów, a w wyborach parlamentarnych do obu izb wystartowało 100 000 kandydatów. Ponadto w kraju działa około 400 partii politycznych.
Ustępujący prezydent Félix Antoine Tshisekedi Tshilombo odniósł miażdżące zwycięstwo i 20 stycznia 2024 r. został zaprzysiężony na drugą kadencję. Powołano premiera i utworzono rząd republikański, składający się z 54 członków, z których 17 to kobiety, co stanowi 30%. Na czele nowego rządu stoi kobieta.
Następnie Pani Ambasador podkreśliła rolę stosunków dyplomatycznych łączących Polskę i Demokratyczną Republikę Konga. Zostały one nawiązane w 1960 r. i opierają się na ścisłej współpracy, mającej źródło w podobieństwach geograficznych, historycznych, a także na wyjątkowym położeniu, jaki każdy z krajów zajmuje na swoim kontynencie. Polska jest nie do zastąpienia w Europie Środkowej, podobnie jak Demokratyczna Republika Konga w Afryce. Demokratyczna Republika Konga stanowi klucz do relacji afrykańskich. Zaznaczyła także, że położenie w centrum kontynentu i przynależność do trzech grup subregionalnych: Wspólnoty Rozwoju Afryki Południowej (SADC), Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Środkowej (ECCAS) i Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej (EAC) pozwalają Demokratycznej Republice Konga być w centrum rozwoju kontynentu afrykańskiego.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Tellus in metus vulputate eu scelerisque felis imperdiet proin. Non blandit massa enim nec dui nunc mattis enim. Vestibulum rhoncus est pellentesque elit ullamcorper dignissim. Nulla porttitor massa id neque aliquam vestibulum. Odio euismod lacinia at quis risus sed vulputate odio. Laoreet sit amet cursus sit amet dictum. Elementum curabitur vitae nunc sed velit dignissim. Pulvinar elementum integer enim neque volutpat ac tincidunt vitae. Elementum integer enim neque volutpat ac tincidunt vitae semper quis. Leo vel orci porta non.
Sledź nas na: